Wizualizacja 3D KL Płaszów


Szczegóły:

Temat: Wizualizacja 3D terenu byłego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie

Miejsce: Były, nazistowski obóz koncentracyjny w Krakowie - Płaszowie, woj. małopolskie

Kiedy: 2015 – 2016

Opis:

Powstanie projektu związane było z chęcią przedstawienia mieszkańcom Krakowa historii terenu dziś zapomnianego. Terenem tym jest obszar na Krzemionkach, kiedyś - nazistowski obóz koncentracyjny, dziś – zielona plama na mapie miasta.


Aktualnie teren ten ciężko utożsamić z miejscem zagłady, gdyż jest bujnie zarośnięty zielenią, a większość obozowych obiektów została usunięta podczas likwidacji obozu w 1944 r. Aby pamięć o historii tego obszaru nie wygasła, powstał projekt naukowy Płaszów, mający na celu stworzenie mapy obozu na podkładzie z aktualnej ortofotompy oraz modelu 3D całej infrastruktury obozowej.


Do stworzenia mapy obozu skalibrowano oraz przetransformowano do układu 1992 przedwojenne mapy, zdjęcia lotnicze oraz archiwalne plany obozu.


Analizy materiałów uzyskanych z Krakowa, Warszawy, Jerozolimy oraz Stanów Zjednoczonych, pamiętników oraz relacji więźniów obozu pozwoliły na weryfikację poprawności kalibracji i przestrzennego rozmieszczenia obiektów obozu.


Bogata baza informacji oraz aplikacja internetowa firmy ESRI pozwoliły na stworzenie Story Map „Okrutna rzeczywistość”, zabierającego internautę w wirtualny spacer po utworzonej przez nas mapie. Narracja Story Map przeprowadza przez najważniejsze obiekty obozu, krótko je definiując oraz przwołując wypowiedzi byłych więźniów KL Płaszów.


Oprócz tego stworzona mapa znajduje się w bazie ArcGIS Online, dzięki czemu - będąc na terenie obozu, poprzez śledzenie swojej lokalizacji względem obiektów obozu, można m.in. na bieżąco poznawać historię tego obszaru.


Aktualnie projekt jest na etapie tworzenia modeli budynków obozu. Ich zróżnicowanie oraz liczba - ok. 180 - pozwalają na zastosowanie różnych metod modelowania, zarówno geodezyjnych, jak i architektonicznych. Ciągle zbierana jest również dokumentacja pozwalająca na jak najwierniejsze oddanie wyglądu tych obiektów. W najbliższym czasie planujemy również odtworzyć, przekształconą dziś, rzeźbę terenu z danych z archiwalnych nalotów fotogrametrycznych.


Zapraszamy do zapoznania się ze stworzoną przez nas mapą:


http://arcg.is/1SjnH2o


oraz do odwiedzenia Story Map:


http://arcg.is/21OWu8F

Prowadzący projekt:

Anna Kuryłowicz
Marzena Koziak

Opiekun naukowy:

dr hab. inż. Krystian Kozioł

Gdzie?

Lista uczestników:

NazwiskoImięRola
KoziakMarzenaOpracowanie
KuryłowiczAnnaOpracowanie

Osiągnięcia:

Koszt organizacji:

PLN 0

Sponsorzy:

Koszt pokryty przez uczestników projektu