I Forum Uni-Biznes Geodezja-Przedsiębiorcy-Studenci odbyło się 11 grudnia 2015 r. na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Mając na uwadze dynamicznie zmieniający się rynek pracy, na którym studenci wyższych uczelni technicznych coraz szybciej podejmują aktywność zawodową, podjęliśmy próbę spotkania dwóch środowisk – studenckiego ruchu naukowego oraz przedsiębiorców branży geodezyjnej.
Celem zorganizowanego Forum było wzmocnienie integracji i współpracy środowiska studentów działających w kołach naukowych z potencjalnymi przyszłymi pracodawcami. Trzyetapowy program konferencji dał możliwość prezentacji zarówno ostatnich osiągnięć i trendów badawczych w jednostkach akademickich, jak również kierunku rozwoju oraz wyzwań, przed jakimi stają firmy w branży geodezyjnej. W ten sposób chcieliśmy zbudować platformę wymiany doświadczeń dla wszystkich uczestników. Końcowym etapem Forum był panel dyskusyjny, w którym uczestnicy mogli skonsultować i omówić swoje spostrzeżenia zaobserwowane podczas poprzednich części.
Nasze działania miały również za zadanie wzbudzenie zainteresowania działalnością naukową i zawodową wśród wszystkich studentów kierunku Geodezja i Kartografia oraz dziedzin pokrewnych, wymianę doświadczeń naukowych, a także umożliwienie nawiązania nowych kontaktów. Wstęp na konferencję był wolny dla słuchaczy, a także dla firm, które wcześniej nawiązały z nami kontakt.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem: Dziekana Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska - prof. dra hab. inż. Stanisława Gruszczyńskiego.
Forum składało się z 3 zasadniczych części:
- Sesja referatowa – prowadzona na zasadzie konkursu; międzyuczelniany panel, podczas którego studenci z różnych kół naukowych z rozmaitych regionów Polski w czasie 15 minut zaprezentowali swoje prace badawcze.
- Sesja prezentacyjna - umożliwiająca przedsiębiorcom przedstawienie oferty swoich firm, zapoznanie studentów z technologiami oraz rozwiązaniami wykorzystywanymi w praktyce geodezyjnej i geoinformatycznej, a także skonkretyzowanie oczekiwań wobec przyszłych pracowników.
- Panel dyskusyjny – czas, w którym uczestnicy konferencji mogli wspólnie wymienić się swoimi spostrzeżeniami, omówić możliwości współpracy studenckiego ruchu naukowego i przedsiębiorców oraz kierunki zmian i wyzwania, które stoją przed branżą geodezyjną i geoinformatyczną.