Raport 2015 – Majdan


W czasie kiedy wszyscy studenci myślami byli już na uczelni, pięcioosobowa grupa członków KNG Dahlta w składzie: Marta Gabryś, Angelika Garncarz, Arkadiusz Sukta, Radosław Zajdel, Konrad Zaweracz, postanowiła inaczej rozpocząć rok akademicki. W dniach 30.09-04.10 studenci wzięli udział w ostatnim obozie naukowym , zamykającym Akcję Lato 2015 . Pod opieką dr. Antoniego Rzoncy udali się w Bieszczady, aby przeprowadzić inwentaryzację głównej stacji Bieszczadzkiej Kolejki Wąskotorowej znajdującej się w Majdanie k/Cisnej.

03-paź-2015 17:37, samsung SM-G900F, 2.2, 4.8mm, 0.004 sec, ISO 40
02-paź-2015 11:20, NIKON CORPORATION NIKON D5200, 9.0, 20.0mm, 0.008 sec, ISO 100
 


Podstawowym celem obozu było pozyskanie danych do stworzenia trójwymiarowej wizualizacji stacji kolejki oraz znajdujących się przy niej budynku muzeum i lokomotywowni. Do realizacji tego zadania wybrano technologię naziemnego skanowania laserowego, wykorzystując skaner fazowy Faro Focus 3D. Zarówno podczas prac skaningowych, jak i pomiaru osnowy, uczestnicy mogli przekonać się, jak ważna jest efektywna organizacja pracy na tak nietypowym obiekcie. W trakcie pomiarów bowiem kolejka cały czas obsługiwała ruch turystyczny, co warunkowało właściwie wybieranie stanowisk skanera czy tachimetru oraz odpowiednie rozmieszczenie punktów osnowy skaningowej. W celu inwentaryzacji mniejszych obiektów skaning laserowy połączono z fotogrametrią bliskiego zasięgu, wykorzystując lustrzankę Nikon D5200 i obiektyw Sigma 20 mm. W ten sposób pozyskano dane do stworzenia precyzyjnych modeli pługa odśnieżającego kolejkę oraz zwrotnicy.

Jako że nie samą nauką i pracą człowiek żyje, obóz dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych przygód, począwszy od noclegów w Bacówce pod Honem, gdzie od pierwszego wieczoru studenci mogli biesiadować wspólnie z gośćmi weselnymi, poprzez zorganizowanie prawdziwej geodezyjnej „bramy” dla nowożeńców z Cisnej, aż do możliwości samodzielnego poprowadzenia lokomotywy bieszczadzkiej kolejki. Każdego dnia, zarówno w trakcie wykonywania prac geodezyjnych, jak i w czasie zabawy, studenci spotykali ludzi z pasją, życzliwych i zawsze uśmiechniętych. Temu wszystkiemu przez 5 dni przyświecało piękne jesienne słońce, które zagrzewało do pracy, a w sobotę żegnało uczestników obozu „Bieszczady 2015” niesamowitą grą barw na Połoninie Wetlińskiej.

Za pomoc w organizacji projektu szczególne podziękowania należą się: Władzom Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziałowi Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, Stowarzyszeniu Naukowemu im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Fundacji dla Akademii Górniczo-Hutniczej.

 

Galeria

Zobacz galerię