W drodze do Berlina


       

W dniach 6 – 8 października 2014 roku odbyły się w Berlinie XX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni Geodezji organizowane przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich. W spotkaniu tradycyjnie uczestniczyli przedstawiciele geodezyjnych władz oraz stowarzyszeń Polski, Czech i Słowacji oraz wyjątkowo, ze względu na miejsce spotkania, również Niemiec.

W tym roku hasło przewodnie brzmiało: „Aktualne wyzwania w Unii Europejskiej dla geodezji i geoinformacji – Europa rozwija wspólne międzynarodowe spotkania” i podczas licznych prezentacji poruszano takie tematy jak:

  • Wdrażanie Dyrektywy „Inspire” w Polsce, Czechach, Słowacji i Niemczech,
  • Integracja danych geodezyjnych w ramach Infrastruktury Informacji Przestrzennej w Europie,
  • Standaryzacja Układów Odniesienia w Europie,
  • Rozwój wzajemnych kontaktów i kooperacja w dziedzinie geodezji,
  • Uprawnienia Geodezyjne na tle innych państw w Europie,
  • Szkolnictwo geodezyjne, dokształcanie zawodowe.

Tradycyjnie, czynny udział w spotkaniu wzięli również studenci ze Stowarzyszenia Studentów GiK PW „Geoida” oraz KNG Dahlta AGH, którzy zaprezentowali następujące referaty:

Marcin Mariasiewicz (Geoida) „Modelowanie Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej na podstawie danych z LIDAR”,

Paweł Wójcik (Geoida) – “Opracowanie modelu numerycznego zachowania się zapory betonowej i jego weryfikacja na podstawie geodezyjnych pomiarów okresowych z uwzględnieniem okresu wezbrań sezonowych.”,

Paweł Wiącek (KNG Dahlta) „Baza danych o osnowie w Tatrach”.

Oprócz merytorycznych dyskusji w tym roku wszyscy uczestnicy w ramach spotkania mieli możliwość uczestnictwa w międzynarodowych targach geodezyjnych INTERGEO. Była to wyjątkowa okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami geodezyjnymi, wśród których zdecydowanie wyróżniały się trzy tematy:

UAV, czyli popularne „drony”,

Skaning mobilny i naziemny,

Programy do automatyzacji opracowywania chmur punktów i tworzenia wektorowych modeli 3D.

Podsumowując, choć program spotkania był bardzo napięty to z pewnością nikt nie mógł narzekać na brak atrakcji, możliwości zdobycia ciekawego doświadczenia oraz poznania nowych ludzi z międzynarodowej areny geodezyjnej.

Paweł Wiącek

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/103352972245486659237/albumid/6077809161942137873?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]