IX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji


W dniach 8-9 maja mieliśmy przyjemność gościć w murach Politechniki Warszawskiej na IX Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Geodezji. Wydarzenie to jest jednym z głównych celów działalności Ogólnopolskiego Klubu Studentów Geodezji, wiec i KNG Dahlta nie mogło tam zabraknąć.

Do Warszawy wybraliśmy się w 9-cioosobowym składzie, aby zaprezentować 4 referaty:

  • Modelowanie przebiegu quasigeoidy na terenach wysokogórskich

Piotr Krystek

  • Wykorzystanie technik naziemnego skanowania laserowego do inwentaryzacji Pałacu Pena

Michał Buczek, Paweł Pałka, Paweł Drwal, Dagmara Giza, Szczepan Moskała,

Paulina Mól; reprezentowali: Paweł P. i Paweł D.

  • Ujarzmić chaos, czyli tatrzańska baza danych osnowy

Katarzyna Mazur, Radosław Zajdel, Paweł Wiącek

  • Monitoring zjawiska erozji skał technikami skaningu laserowego i fotogrametrycznymi oraz przeprowadzenie oceny dokładności pozyskanych materiałów na przykładzie Zakrzówka

Sylwia Szlapińska, Paweł Wiącek, Monika Daroch

 

Konferencję rozpoczął swoim wykładem dr hab. inż. Andrzej Pachuta. Doktor znany ze swojej nietuzinkowej osobowości z humorem acz naukowo wprowadził nas w konferencyjny klimat, opowiadając o wyprawach okołobiegunowych. Potem już tylko mogliśmy wsłuchiwać się w kolejne, studenckie referaty. Podczas trzech paneli pierwszego dnia, mogliśmy dowiedzieć się głównie o technikach skaningowych, ich zastosowaniu oraz problematyce.

Dzień zakończył uroczysty bal w budynku Naczelnej Organizacji Technicznej. Należy przyznać, że studenci z PW zadbali o wyjątkowy klimat. W wyśmienitej atmosferze, przy tańcach i zabawie mogliśmy pogłębiać znajomości, które miejmy nadzieję, zaowocują w przyszłości jeszcze lepszą współpracą i organizacją kolejnych, wielkich, wspólnych projektów.

Drugi dzień to referaty wokół GIS-u i geodezji inżynieryjno-przemysłowej. Mogliśmy zapoznać się z rozwiązaniami jakie stosuje się przy prezentacji przeróżnych zjawisk na mapach a w drugiej części o wpływie czynników naturalnych i antropogenicznych na obiekty inżynierskie.

Oczywiście nie zabrakło prezentacji sponsorskich, które oprócz swojej oczywistej roli, zainspirowały wielu najnowszymi technikami.

   Po VI panelach referatowych nadszedł wyczekiwany moment ogłoszenia wyników. I tak mamy przyjemność ogłosić, że wśród wyróżnionych i uhonorowany specjalną nagrodą Stowarzyszenia Kartografów Polskich znalazł się referat Ujarzmić chaos, czyli tatrzańska baza danych osnowy autorstwa członków Dahlty. Serdecznie gratulujemy naszym kolegom i koleżankom!

Oczywiście gratulujemy również zwycięzcom tegorocznej Konferencji: I miejsce zdobyli studenci z WAT za referat o filtrach interferencyjnych; dwa II miejsca zdobyli studenci z PW a trzy III miejsca przypadły PW, WSIE i UWM.

   Podsumowując Konferencja potwierdza trend, że jest coraz większe zapotrzebowanie na różnego rodzaju GIS-owe opracowania i modele pozyskane czy to skaningiem, czy fotogrametrycznie. Widać również duże zainteresowanie taką tematyką wśród studentów.

 

                Należy wspomnieć, że po zakończeniu konferencji odbyły się obrady OKSG, podczas którego w poczet członków Klubu przyjęto Koło Naukowe „GeoTeam” z Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej. Studenci z Rzeszowa postanowili rozpocząć swoje członkostwo z wysokiego C, ponieważ po głosowaniu objęli prezydencję w Klubie i będą odpowiedzialni przez najbliższy rok za działalność Klubu.

 

Kamil Kaczorowski

zdjęcia: Monika Daroch

[nggallery id=27]