20 listopada 2013 – ta „słoneczno-deszczowa” środa niewątpliwie należała do GIS-u!
GISday – co to właściwie takiego? To coroczne święto użytkowników i pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej (Geographic Information Systems, GIS). To także okazja dla wszystkich do zapoznania się z technologią systemów GIS, pozwalającą analizować i zrozumieć otaczający nas świat.
Oczywiście na tej imprezie nie mogło zabraknąć nas! W składzie:
- Monika Daroch,
- Dagmara Dębosz,
- Marta Gabryś,
- Katarzyna Gajewska,
- Marta Drzewińska
- Kamil Kaczorowski,
- Olga Kamińska,
- Paweł Pałka.
Dumnie reprezentowaliśmy nasze koło naukowe i uczelnię podczas Krakowskiego GISday-u, który odbył się u gospodarzy- na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na tę okazję organizatorzy przygotowali m.in. wystawę pt. „Mapy wczoraj, dziś i jutro”, a my, podążając za nimi, na swoim stoisku prezentowaliśmy instrumenty geodezyjne używane dawniej i obecnie. Skoro już mowa o wystawach, warto wspomnieć również o drugiej, bardzo ciekawej wystawie prac fotograficznych, nadesłanych na konkurs „Zmieniający się świat”. Tym się musimy pochwalić! Nasz skarbnik – Monika Daroch za swoją pracę otrzymała wyróżnienie! Tym samym udowodniła, że ma nie tylko umysł ścisły i dobrze zarządza finansami koła, ale drzemią w niej również zdolności artystyczne.
Zdecydowana większość uczestników obchodów, z którymi mieliśmy przyjemność się spotkać, to uczniowie szkół, a ściślej- techników geodezyjnych. Z wielkim entuzjazmem podziwiali oni współczesny sprzęt geodezyjny, zachwycając się zastosowanymi w nim zawansowanymi technologiami. Okazało się, że dla przyszłych techników- geodetów, węgielnica to „chleb powszedni”. Dlatego, nie ciesząc się zbytnią popularnością, musiała usunąć się w cień, ustępując miejsca tachimetrowi z serwomotorami (śledzącego każdy ruch lustra), który zachwycał tłumy.
Oprócz różnorodnych stoisk firmowych i kół naukowych, organizatorzy przygotowali szereg ciekawych wykładów i warsztatów o różnorodnej tematyce. Na krakowskim GiSday-u absolutnie nie można było się nudzić!
Bogatsi o nowe doświadczenia (i gadżety, ufundowane przez firmę ESRI), z niecierpliwością czekamy i zapraszamy wszystkich na przyszłoroczny GISday, który odbędzie się na Uniwersytecie Pedagogicznym. Z pewnością „będzie zabawa, będzie się działo!”
Olga Kamińska
zdjęcia: Paweł Pałka
[nggallery id=18]