3 września 2022 roku zakończyła się okrągła, bo już 30 edycja, obozu naukowego w Łebie organizowanego przez Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie.
W tym roku opiekunem oraz koordynatorem badań był dr hab. inż. Sławomir Mikrut
Głównym celem obozu był kolejny pomiar Wydmy Łąckiej na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Studenci co roku badają kierunek i tempo jej przemieszczania. Tym razem pracę rozpoczęto od pomiaru wydmy w regularnej siatce metodą GNSS
W dalszych dniach wykonano fotogrametryczny nalot bezzałogowym statkiem powietrznym DJI Matrice 300 z wykorzystaniem wbudowanej kamery oraz skanera L1. Ta różnorodność wykorzystanych metod daje szerokie pole do analiz i porównań.
Obozowicze podjęli również współpracę z Urzędem Morskim w Gdyni i uzyskali zgodę na pomiar Latarni morskiej Stilo. W tym przypadku połączono metody naziemnego skaningu laserowego oraz fotogrametrii z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego. Założona została również osnowa fotogrametryczne i wykonano pomiar kontrolny wychyleń latarni z wykorzystaniem istniejącej osnowy i punktów kontrolnych.
30. edycję obozu odwiedzili wyjątkowi goście, w tym dra Tomasz Nałęcz oraz Michał Biernacik ps. Koliba, który uczestniczył w obozie już po raz 26! Podzielił się z nami swoimi wspomnieniami z poprzednich edycji obozu oraz udzielał cennych porad uczestnikom przy pomiarach.
Dodatkowe podziękowania należą się firmie Geotronics Dystrybucja z Krakowa, która wypożyczyła drona DJI Matrice 300 ze skanerem L1 oraz dyrekcji i wszystkim pracownikom Słowiński Park Narodowy
Obozy naukowe to nie tylko zdobywanie wiedzy, a także przyjemnie spędzony czas wśród innych pasjonatów geodezji. Mimo nie zawsze sprzyjającej pogody było kilka okazji do kąpieli w morzu oraz spacerów po plaży o zachodzie słońca Nie zabrakło również czasu na integracyjne ogniska. Pieczone kiełbaski i śpiew przy akompaniamencie gitar towarzyszyły niemal każdemu wieczorowi.