W ostatni piątek, 6 czerwca, wyjechaliśmy zwartą grupą 15 osób na wycieczkę do Świnnej Poręby, na budowaną tam już od wielu wielu lat (dokładnie od 1986r) nową zaporę. Obiekt hydrotechniczny tego rodzaju wymaga, jak wiele innych, prowadzenia stałego monitoringu geodezyjnego. Dzięki temu wyjazdowi mogliśmy z pierwszej ręki i od środka (dosłownie) dowiedzieć się, jak wygląda praca geodety na takim obiekcie.
Na umówione miejsce spotkania na samej koronie zapory dotarliśmy chwilę przed godziną 11:00. Tam powitał nas Pan Mieczysław Krzyżanowski – zastępca Kierownika Inspektoratu budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba oraz Pani Danuta Nowak z OPGK Kraków, które od samego początku zapewnia obsługę geodezyjną przy wszelkich pracach związanych z budową zapory oraz przy przebudowach pobliskich dróg i linii kolejowych.
Na wstępie zostaliśmy zapoznani z historią budowy zbiornika, jego charakterystyką oraz funkcjonalnością, po czym przeszliśmy przez całą zaporę, wzdłuż i wszerz, szukając reperów geodezyjnych, punktów osnowy i innych elementów składających się na system monitoringu zapory, takich jak m.in. piezometry i szczelinomierze. Mogliśmy z bliska zobaczyć przepusty i galerie we wnętrzu zapory, gdzie wykonywane są pomiary monitorujące stan samego korpusu zapory. Zwiedzanie umilały nam ciągłe opowieści oprowadzającej nas Pani Danuty o ciężkiej pracy i życiu geodety i życzliwe zachęty do ponownego przemyślenia, czy aby na pewno to chcemy w przyszłości robić 🙂
Wyjazd możemy uznać za udany, w końcu niewiele jest na co dzień okazji do zapoznania się z wiedzą praktyczną i nie codziennie można wchodzić w miejsca opatrzone znakiem „Wstęp wzbroniony”. Mamy nadzieję, że kiedyś jeszcze uda się zorganizować podobny wyjazd.
Michał Piwoda
[nggallery id=28]