W dniach 16-18 maja 2013r. odbyły się XIX-te Międzynarodowe Słowacko-Polsko-Czeskie Dni Geodezji. Miejscem tegorocznego spotkania były Trenčianske Teplice – małe miasteczko uzdrowiskowe położone w zachodniej Słowacji. Krakowski oddział SGP był reprezentowany przez siedmioosobową delegację, w skład której wchodzili także reprezentanci KNG Dahlta: była Pani Prezes KNG mgr inż. Aleksandra Szabat-Pręcikowska, były Prezes KNG mgr inż. Mirosław Marciniak, a także obecni członkowie Koła – Paweł Pałka, Piotr Krystek oraz Katarzyna Pogorzelec.
Jak co roku konferencję rozpoczęło wystąpienie przedstawicieli narodowych urzędów geodezji. Zaprezentowali oni przedsięwzięcia realizowane w ciągu ostatniego roku. Reprezentacja polskiego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) zademonstrowała gościom spotkania nową odsłonę serwisu ogólnopolskiej infrastruktury informacji przestrzennej Geoportal 2, który już za parę miesięcy powinien osiągnąć pełną funkcjonalność. Dzień pierwszy zakończył się wieczorną galą zapoznawczą, na której przy dźwiękach tradycyjnych melodii słowackich mogliśmy odbyć bardzo ciekawe rozmowy we wszystkich trzech konferencyjnych językach.
Kolejny dzień zaczęliśmy z samego rana blokiem referatów, na których oprócz prac związanych z problematyką wyznaczania granic państw, mogliśmy posłuchać sprawozdań z projektów realizowanych przez studentów z Warszawy. Po obiedzie nadeszła pora na odrobinę rozrywki. Organizatorzy przygotowali dla nas kilka atrakcji. Największą popularnością cieszyły się słynne teplickie kąpiele termalne. Jednak ilość miejsc była ograniczona dlatego, aby się nie rozdzielać, większość z nas wybrała wycieczkę do jednego z najstarszych słowackich miast – Trenčína. Główną atrakcją miasta, oprócz przepysznych zmrzlin (pol. lody), był trzeci co do wielkości zamek Słowacji. Robił naprawdę ogromne wrażenie. Po powrocie i krótkim odpoczynku, udaliśmy się na wieczorny raut.
Dzień trzeci przywitał nas deszczem. Nie zważając jednak na to, grzecznie udaliśmy się na kolejną sesję referatów, gdzie reprezentanci naszego oddziału wygłosili swoje prezentacje. Aleksandra Szabat-Pręcikowska oraz Mirosław Marciniak przedstawili problem dostępności danych przestrzennych potrzebnych do sporządzenia dokumentacji powypadkowej, a Katarzyna Pogorzelec zaprezentowała analizę przemieszczeń stożka piargowego pod Skrajną Turnią, pomierzonego w ramach obozu Tatry 2012. Obydwa referaty zostały ciepło przyjęte przez międzynarodowe grono słuchaczy.
Na zakończenie spotkania, zostaliśmy zaproszeni na kolejne XX Polsko-Czesko-Słowackie Dni Geodezji, które odbędą się nietypowo w terminie 6-8 października 2014r. w Berlinie. Data spotkania pokrywa się z Międzynarodowymi Targami Geodezyjnymi INTERGEO 2014.
Pierwszy raz w historii Miedzynarodowych Dni Geodezji spotkanie to przybierze taką postać, dlatego też również my zapraszamy do wzięcia w nim udziału.
Piotr Krystek
Link do strony XIX-tych Międzynarodowych Słowacko-Polsko-Czeskich Dni Geodezji
[nggallery id=10]