Ubiegłoroczna Letnia Szkoła Geoinformacji „GEO-GORCE 2012” dała początek idei stworzenia międzyuczelnianego projektu, podczas którego każdy z uczestników mógłby zarówno podzielić się swoją wiedzą oraz umiejętnościami z kolegami studiującymi na innych kierunkach, jak i nauczyć się czegoś nowego od nich. Plan ten udało się zrealizować ponad pół roku później.
19 kwietnia wraz z koleżankami i kolegami z Sekcji Geomatyki Studenckiego Koła Naukowego Leśników UR oraz Studenckiego Koła Naukowego Geografów UP wybraliśmy się pod opieką dra Piotra Wężyka (UR) do Zagnańska, by tam wykonać skaning laserowy największego drzewa w Polsce – dębu „Bartek”.
Prace terenowe przeprowadziliśmy niezależnie dwoma skanerami – Leica C10 oraz Faro Focus 3D. Aby nadać chmurom punktów georeferencję pomierzyliśmy przy użyciu odbiornika GNSS Javad Triumph oraz tachimetru Leica 303 współrzędne tarcz celowniczych oraz jednego ze stanowisk skanera. Koledzy z UR skontrolowali również obwód drzewa, wykorzystując do tego celu taśmę mierniczą. Ciekawostką była możliwość wykonania pomiaru wysokości „Bartka” z zastosowaniem instrumentów używanych na co dzień w leśnictwie – wysokościomierzy Vertex Hagloef i Suunto.
W najbliższym czasie czeka nas obróbka danych – klasyfikacja chmur punktów z C10 i Faro, nadanie im georeferencji oraz wykonanie modeli 3D.
Nie była to nasza ostatnia wizyta w Zagnańsku. Planujemy cykliczny monitoring tego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych pomników przyrody w Polsce. Kolejny wyjazd już w czerwcu. Powtórnie zeskanujemy drzewo, by określić m.in. jak na jego stan wpływa pojawienie się liści.
Chcielibyśmy w tym miejscu serdecznie podziękować naszej kadrze naukowej, a w szczególności pani mgr Agnieszce Moskal, panu mgrowi Rafałowi Kocierzowi oraz panu drowi Przemysławowi Kurasowi za okazaną pomoc i wsparcie w trakcie realizacji projektu.
Sylwia Szlapińska