W dniach 22-23 kwietnia 2013r. odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja Kół Naukowych Studentów Geodezji (OKSG). W tym roku spotkanie miało miejsce w Krakowie i przebiegało pod przewodnictwem Koła Naukowego Geodetów Uniwersytetu Rolniczego im. Hugo Kołłątaja, które w kadencji 2012/2013 przewodniczy Ogólnopolskiemu Klubowi Studentów Geodezji.
Podczas dwudniowych sesji referatowych wygłoszone zostały 34 prezentacje projektów naukowych zrealizowanych przez koła naukowe oraz organizacje z siedmiu uczelni wyższych zrzeszonych w OKSG oraz dwóch pretendujących do członkostwa. Wśród członków Klubu goszczących w Krakowie znaleźli się studenci: Koła Naukowego Geodetów „Dalhta" z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Stowarzyszenia Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „GEOIDA", Studenckiego Koła Naukowego Geodetów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Koła Naukowego Geodetów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Studenckiego Koła Naukowego Geodetów „Agrimensor” z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Koła Naukowego Geodetów „GeoPixel" z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Międzynarodowego Koła Geodezji Satelitarnej i Nawigacji „GeoSiN” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Gościnnie swoje referaty zaprezentowali członkowie Koła Naukowego Geodezji i Kartografii „Metiri" z Akademii Morskiej w Szczecinie i Koła Naukowego „GeoTeam” z Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie.
Nasi członkowie wygłosili 5 interesujących referatów:
- „Niwelacja chronometryczna” Michał Buczek;
- „Kosmiczne technologie dla zabytków Krakowa” Krzysztof Chmielnicki, Michał Piwoda;
- „Badanie przemieszczeń na osuwisku w Kłodnem metodą fotogrametrii lotniczej.” Paulina Grabek, Paweł Drwal;
- „Analiza długoterminowych pomiarów ruchów masowych stożka piargowego pod Skrajną Turnią” Katarzyna Pogorzelec, Magdalena Szymańska;
- „Modelowanie i wizualizacja krakowskich kopców” Paulina Karaś, Agnieszka Orzech, Krzysztof Chmielnicki.
Decyzją jury spośród 18 referatów zaprezentowanych pierwszego dnia kolega Michał Buczek zajął II miejsce! Jednak to nie koniec sukcesów, ponieważ koleżanki Katarzyna Pogorzelec i Magdalena Szymańska w drugim dniu konferencji swoim projektem zdeklasowały pozostałe 16 referatów uzyskując I miejsce! Serdecznie gratulujemy.
Pierwszy dzień konferencji zakończyła uroczysta Gala rozdania Geoazymutów oraz wieczorny bankiet podczas, którego studenci mieli czas na wspólną integrację oraz luźne rozmowy towarzyskie na temat geodezji i dziedzin pokrewnych.
Drugi dzień konferencji zakończyły obrady Klubu. Istotnymi sprawami poruszonymi na spotkaniu były: propozycje zmian w regulaminie OKSG, ustanowienie warunków przyjmowania nowych członków do grona Klubu, organizacja trzeciej edycji GeoAzymutów 2014 oraz wybór uczelni, która sprawować będzie prezydencję w OKSG w kadencji 2013/2014. Decyzją Zarządu Klubu prezydencję w następnej kadencji obejmuje Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „GEOIDA".
Karol Dworak