W dniu 26 marca w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego odbyły się warsztaty z OpenStreetMap. Członkowie KNG Dahlta również mogli wziąć w nim udział, dzięki zaproszeniu prezesa SKN Geografów Darka Mikołajczyka. Z zaproszenia oczywiście skorzystaliśmy.
W ramach warsztatów odbyło się szkolenie geoinformacyjne w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego, poprowadzone przez pracowników i specjalistów z Geodetic Information System (GIS) firmy OpeenStreetMap (OSM). Organizatorem tego spotkanie było Koło Naukowego Geografów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Uczestnicy, po krótkim wstępie, przybliżającym idee i działanie programu OpenStreetMap, podzieleni na grupy wyruszyli w teren, mając za zadanie odnalezienie hydrantów na wyznaczonym terenie (mapping). Celem tego zadania była późniejsza aktualizacja bazy danych OSM o nowe informacje. Następnie omówione zostały również różnice pomiędzy OSM a rządowym geoportalem. Debatowano także o zaletach i wadach programu, do zalet zaliczono takie cechy jak to, że program jest całkowicie darmowy, ogólnodostępny oraz wszelkie dane znajdujące się w bazie można dowolnie wykorzystać, głównym mankamentem jest natomiast brak weryfikacji danych. OpenStreetMap jest oparty na zasadzie VGI (volunteered geographic information), więc każdy może wziąć udział w tworzeniu i rozwijaniu tego programu.
Dla zainteresowanych projektem OpenStreetMap kilka przydatnych adresów internetowych:
– link do strony internetowej projektu OpenStreetMap,
– link do rejestracji jako użytkownik systemu,
– link do FieldPapers – tu można stworzyć swój atlas do mapowania, a następnie zaktualizować bazę danych,
– link do transformacji danych z OSM na dane GIS-owe.
Jakub Szablowski