W dniach 23-25 października 2012r. w Warszawie odbyła się X Konferencja Esri Polska – jedynej autoryzowanej polskiej dystrybucji firmy Esri – światowego lidera w tworzeniu oprogramowania systemów informacji geograficznej. Hasłem tegorocznego jubileuszowego spotkania była „Wspólna Przestrzeń – Jeden GIS”. O tym, co tak naprawdę kryje się pod taką nazwą, przekonało się blisko tysiąc uczestników konferencji, w tym także reprezentanci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: 8 członków KNG Dahlta (GGiIŚ) oraz doktoranci Jolanta Knecht (Katedra Geomatyki, GGiIŚ) i Michał Lupa (Katedra Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej, GGiOŚ).
Administracja, środowisko, infrastruktura sieciowa, transport, bezpieczeństwo publiczne, wojsko, edukacja – pod takimi pojęciami swoje własne zastosowania systemów informacji geograficznej przedstawiali prelegenci będący m.in. urzędnikami, pracownikami dydaktycznymi, czy też właścicielami firm. O tym także, jakie znaczenie ma wykorzystanie narzędzi GIS w ratowaniu ludzkiego życia, można było dowiedzieć się prosto od ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR, którzy w swojej pracy, bazując na oprogramowaniu firmy Esri, stosują analizy zarówno terenu jak i zachowania ludzi zaginionych, które skutecznie przyspieszają akcje ratownicze, tym samym zwiększając prawdopodobieństwo odnalezienia osoby zaginionej. Dużo by tu mówić. Plan trzydniowej konferencji bogaty w sesje plenarne, sesje tematyczne, warsztaty, wystawy i prezentacje przyciągnął z całej Polski zarówno profesjonalistów w dziedzinie GIS, jak i jego miłośników.
Organizatorzy spotkania zadbali natomiast o jak najlepiej przygotowaną kadrę, a zarazem sam sposób przekazania wiedzy, przede wszystkim stawiając na tych, którzy chcą ją pogłębić, czyli mniej lub bardziej zaawansowanych użytkowników oprogramowania. To wszystko po to, by odkrywać nowości technologiczne systemów informacji geograficznej, rozwijać i poszerzać kontakty, wymieniać się doświadczeniami i inspirować – tak tworzona wspólna przestrzeń oparta jest już nie tylko na jednym GISie, ale przede wszystkim wzajemnej współpracy. Co jest więc kluczem do sukcesu jednego z największych producentów oprogramowania GIS? Być może współpraca, a jej podstawą inwestycja w drugiego człowieka.
Na koniec słowa zachęty prezesa i współzałożyciela firmy Esri. Wszystkim zatem życzymy trochę wyobraźni.
"The application of GIS is limited only by the imagination of those who use it"
Jack Dangermond, Esri
Szczegóły na temat X Konferencji Esri, w tym prezentowane zagadnienia i materiały konferencyjne dostępne są na stronie: www.konferencja.esri.pl
Magdalena Szymańska