Ponad 1000 uczestników krakowskiego GIS Day


Kraków, 11 listopada 2010r.

Dopiero od niedawna Akademia Górniczo-Hutnicza dysponuje salą audytoryjną na 500 osób. Jej przydatność doceniono szczególnie podczas obchodów krakowskiego Dnia GIS, które odbyło się 17 listopada 2011 roku. Wyjątkowo gwarno było na niej, gdy zapełniły ją dzieci ze szkół podstawowych. Część wprawdzie poszła do Parku Jordana z odbiornikami GPS w ramach geocachingu, ale ta, która pozostała na sali, bardzo żywiołowo odgadywała zabytki i zaułki Krakowa na obrazach anaglifowych.

Dzieci zastąpiła później kilkusetosobowa rzesza młodzieży, wśród której najliczniejsza, bo 100-osobowa grupa przyjechała z podkarpackiego Strzyżowa. Po południu salę wypełniła brać studencka, która wysłuchała referatów o modelowaniu powodzi, cieleniu się lodowców, obrazach meteorologicznych, lotniczych i radarowych (znakomicie obrazujących zagrożenia środowiskowe), o zmianach powierzchni lasów, o systemie do monitorowania obiektów inżynierskich na bazie obserwacji GNSS, o portalu SDI czy wreszcie o tym, jak przydatny jest GIS w życiu studenta.

Równolegle w mniejszych salkach odbywały się warsztaty, podczas których można było obejrzeć Kraków w trzech wymiarach „uszyty” w technologii skaningu laserowego, wirtualnie zwiedzić parki narodowe, nauczyć się, jak zrobić mapkę w QGIS oraz jak tworzyć wyrafinowane modele 3D z wykorzystaniem rozwiązań firmy Bentley. Poza skaningiem laserowym uczestnicy zapoznali się z obrazowaniem termalnym i zobaczyli, jak wykonuje się zdjęcia pomiarowe z kilkunastometrowego wysięgnika. Z kolei w budynku Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH ponad 200 uczniów techników geodezyjnych wysłuchało prelekcji pracowników naukowych dotyczących najnowszych technologii pomiarowych.

Organizatorem spotkania była Katedra Geoinformacji, Fotogrametrii i Teledetekcji Środowiska wspierana przez kilkudziesięcioosobową grupę studentów z Koła Naukowego Geodetów. Kolejny krakowski GIS Day zorganizuje Politechnika Krakowska.

Kierownik Katedry Geoinformcji, Fotogrametrii i Teledetekcji Środowiska
dr hab. inż. Krystian Pyka, prof. AGH