W sierpniu 2022 roku odbył się wyjazd pomiarowy w ramach projektu naukowego SPEKTRUM, którego koordynatorem był Mikołaj Kowalski.
Opiekę merytoryczną sprawowali dr inż. Łukasz Ortyl, prof. AGH oraz mgr inż. Marta Gabryś, którzy dzielili się wiedzą i bardzo dobrze przygotowali nas do realizacji projektu. Dziękujemy!
Zaczynamy opis prac pomiarowych w cerkwi w Rzepedzi podczas projektu „Spektrum” Pierwszym z naszych zadań było stworzenie chmury punktów.
Nasze koleżanki Natalia Kubera i Justyna Kuczaj wykonały skaning, wykorzystując skaner ręczny ZEB HORIZON, który posiada technologię SLAM. Pozwala ona określić swoją pozycję w otoczeniu, co skutkuje szybkim i dokładnym pomiarem. Dziękujemy bardzo za użyczenie skanera przez firmę Skala z Sanoka. Nasi koledzy Mikołaj Kowalski i Kuba Banaś zajęli się wykonaniem tradycyjnego skaningu naziemnego. Wykorzystali do tego nasz wydziałowy skaner Z&F 5010C. Żadnemu ze studentów nie udało się zeskanować całego dachu (pomimo usilnych starań). Do tego zadania najlepiej sprawdza się dron, więc wsparli nas specjaliści z Navigate. Nasi mistrzowie awiacji wykorzystując DJI Matrice 300 RTK wraz z sensorem DJI Zenmuse L1, szybko wykonali nalot fotogrametryczny i uzupełnili braki w chmurze. Ponadto, wykonane zostały zdjęcia termalne, które uzupełniły naszą pracę w innym zakresie, ale to historia, którą podzielimy się z Wami później. Dziękujemy firmie Navigate bardzo serdecznie za pomoc i liczymy na współpracę przy innych projektach.
W ramach bezinwazyjnej inwentaryzacji cerkwi w Rzepedzi, nie mogło zabraknąć analizy termalnej. Została ona przeprowadzona dzięki niezawodnej ThermaCAM S60 FLIR SYSTEMS, należącej do Katedry Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa. Obsługiwały ją Natalia Słowińska i Agnieszka Żyła, pod czujnym okiem opiekuna naukowego projektu Łukasza Ortyla (https://geo-ndt.agh.edu.pl/). Podczas pierwszego dnia, testowane były możliwości aparatury oraz szukano potencjalnych wad konstrukcyjnych obiektu. Już na miejscu, wyniki okazały się interesujące Zidentyfikowano kilka miejsc w konstrukcji stropu, gdzie przenikało ciepło z zewnątrz oraz była widoczna wilgoć. Co ciekawe, dostaliśmy od razu potwierdzenie naszych obserwacji, co ujawniło się podczas ulewnego deszczu, który spowodował, że przez jedno z takich miejsc zaczęła cieknąć woda. Następnego dnia skoncentrowano się na systematycznym pomiarze ściany południowej. W międzyczasie, specjalne wsparcie od firmy Navigate, uzyskano za pomocą drona DJI Matrice 300 RTK z Zenmuse H20T, który uzupełnił idealnie naszą pracę w zakresie termalnych zdjęć dachu.
Ostatnią częścią naszej kampanii pomiarowej przy cerkwi w Rzepedzi była ocena zmian podłoża w jej najbliższej okolicy. Do tego zadania idealnie nadawał się georadar Leica DS2000. To niepozorne urządzenie z wyglądu przypominające kosiarkę, za pomocą fal elektromagnetycznych potrafi w korzystnych warunkach lokalizować to, co ukryte jest pod ziemią. Ten instrument stosowany jest między innymi w poszukiwaniach elementów podziemnego uzbrojenia terenu. Jednak Natalia Dziuba oraz Marcin Witczak mieli na niego inny pomysł. Chcieli oni trochę skosztować pracy archeologów, więc pomiary georadarem zostały wykonane pod kątem poszukiwania nieoznakowanych grobów, które prawdopodobnie znajdują się w obrębie pól pomiarowych wokół obiektu.
Podczas 63. Barbórkowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych AGH mogliśmy wysłuchać aż 4 referatów dotyczących opracowań wyników pomiarów z projektu SPEKTRUM!